12 Haziran 2011 Genel Seçimleri Öncesi Genel Analiz.

Genel bir değerlendirme ile toparlama yapmak gerekirse ;

Öncelikle bu  çalışmada mümkün olduğu kadar kendi adıma en kötü tahmini yapmaya çalıştım.

2007 Genel seçimleri ve  özellikle en son veriler olan 2009 İl Genel Meclisi sonuçlarını baz alarak,son 2 yılda gelişen olayları da gözönünde bulundurdum.Elbette yaptığımız bir tahmin.

2009 İl Genel Meclisi Sonuçları ;

Akp % 38.8  ,CHP % 23.1,MHP % 16.1,Dtp % 5.7,SP % 5.2,DP % 3.7,DSP % 2.8

Aşağıda  genel sonuçları veriyorum.

Akp 259,CHP 143,MHP 106,Kürtçü Bağımsızlar 33,Diğer Bağımsızlar 9 milletvekili.

Çok ilginç bir şekilde CHP sonuçları çok düşük çıktı.Tekrar tekrar kontrol ettim,önceki verilere baktım ama neden bu kadar düşük çıktı bilemiyorum.Benim de genel tahminim CHP’nin % 25+ alacağı ama burada çok düşük çıktı ne yazık ki.Umarım 25-30 aralığında yer alırlar.

Akp’yi daha % 37  buldum.Aslında  ne yazık ki ancak % 45’lere inebileceklerini düşünüyordum.2009 İGM’de % 38.8 almalarına rağmen.

Niye buradan düşmeleri gerekirken daha yüksek bekliyorum aşağıda belirteceğim.

MHP’yi iyi buldum.Ki en kötü tahminleri yaptım.2009 İGM’de % 16.1 alan bir parti her türlü üzerine oynanan pisliklere rağmen neden düşsündü.Aksine yükselmesi lazımdı.O yüzden bulduğum % 19,5 civarı oy için sevindirici buluyorum.

Kürtçü Bağımsızlar ve  diğer bağımsızlar da normal.

Dediğim gibi sadece CHP  sonuçları çok değişik çıktı.Umarım kamuoyunda beklenen kadar yüksek çıkar.

2009 İGM’de % 23.1 alan bir parti CHP.Buradan kamuoyunda bahsedilen % 30’lara çıkması için çok çok yüksek oy almaları gerekiyor.

Ama benim bulduğum kadar da düşük çıkmaz herhalde.

****************

Seçime 3 gün kala Propaganda yasaklarını çiğnemeyi göze alarak Tarhan Erdem şu manipülatif anket sonuçları yayınladı.

****************************

Akp 9 yıldır ülkeyi yönetiyor.İşssizlik,yoksulluk (9 yıl önce geldiler yoksullukla mücadele edeceğiz dediler, resmi rakamlara göre 12 Milyon 715 bin yoksulumuz var…),borçlar,cari açık,dış politikada itibarsızlık,kürt açılımı ucubesi ile geldiğimiz yer ”Özerklik ilanı” yakındır – İmralı ile müzakere ,YGS şifre skandalı,Kpss kopya skandallar,yolsuzluklar,yandaşlara yağdırmalar ,cemaatin iyice devlete ağırlığını koyması,söz verdiği ve her daim istismar ettiği başörtüsü sorununu (!) çözememiş,diyanetin açıklamlarına göre 1711 kuran kursunu kapatmış,misyonerlik almış başını gitmiş 25 bin kilise ev oluşmuş,zina ik kez suç olmaktan çıkmış,RTE her kesime hakaret ediyor şehit annesine ”ne konuşacağım o kadınla yahu” bile diyebilmiş,,9 yılda satmadığı şey bırakmamış,o paraların 77 trilyonu ile yaptığı yollarla övünebilen,200 katirilyonu bulan hayali çılgın projelerle halkı kandıran,Deniz Feneri ne oldu ?,özgürlükler kısıtlanmış korku cumhuriyeti oluşturulmuş,gırla giden bir sürü madde sayabiliriz.

2002 yılında iktidarı devralan AKP, ülke ekonomisini hızla ‘iflasa’ doğru sürüklüyor.
2002 yılında 149.9 milyar dolar olan iç borçlar 420 milyar dolara yükseldi, özel sektör ve kamuya ait dış borçlar 129.6 milyar dolardan 450 milyar dolara çıktı, cari açık 10.5 milyar dolardan 48.5 milyar dolara tırmandı,
2002 yılında, 1.64 lira olan benzin bugün 4.24 lira. 150 kuruş alan ekmek 750 kuruşa ulaştı. 19 TL olan mutfak tüpü 60 liraya dayandı. 5.5 lira olan et 30 lirayı buldu.
Türk vatandaşı, 186 milyar TL ile ‘tarihin en borçlu dönemini’ yaşıyor. Bankaların kullandırdığı taşıt, konut ve bireysel krediler 141.3 milyar TL’ye ulaştı.
‘Açlık sınırının’ altındaki nüfus 11 milyona, ‘yoksulluk sınırının’ altındaki nüfus ise 54 milyona dayandı.
‘İşsizlik’ oranı yüzde 11.2’ye tırmanırken, işsizlerin sayısı 12 milyonu geçti.
‘Esnaf’ kepenk kapatıyor, ‘işçi’, ‘memur’, ‘çiftçi’ ve ‘emekli’ kan ağlıyor.
O halde?
AKP iktidarının ekonomik sistemi, şu üç sacayağı üzerinde formüle edilebilir:
1-) Gelir dağılımında adaletsizlik.
2-) Rantiyecilere imtiyaz.
3-) Yolsuzluklar.

*AKP’nin hazırlayıp Türk Kamuoyuna sunduğu, “Alnımızın Ak’ıyla 8,5 Yıl” kitabında, “Medeniyetler İttifakında Eşbaşkan Olduk” denilmektedir.

*9.5 milyon emekli var
% 60’ı açlık sınırının altında.
450 TL.açlık sınırı

*Dünyanın en saygın kuruluşlarından Gallup’un yaptığı ”Mutluluk Araştırması”nda Türkiye 124 ülke arasında 75.ci olmuş.
Türkiye’deki 74 milyon insanın sadece % 16’sı mutlu.Ülke olarak Türkiye Dünya ortalaması olan % 21’in 5 puan gerisinde.
Mutluluk ortalaması Avrupa ülkelerinde % 50’nin üstünde.
% 70 insanımız yaşam şartlarında büyük zorluklar içerisinde olduklarını,% 14’ü acı çektiklerini ifade ediyorlar.
Demek ki ülkemizde 10 milyon 300 bin insanımız acı çekmekte.Bu rakam savaş içindeki Irak’a eşit.

İŞTE AK (!) YILLARDA  9 YILLIK İSTİKRAR (!) !!!
http://aktualite.wordpress.com/2011/05/18/ak-yillarda-iste-9-yillik-istikrar/

Akp’nin 9 yılı videosu

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1837844991200&oid=116785824042&

 

Devletin (ve hükümetin) kurumu TÜİK verilerine göre 2011 yılında güzel ülkemizde:

– 4.5 milyon okuma yazma bilmeyen,

– 13.5 milyon, okuma yazma bilmesine rağmen ilkokulu bitirememiş

– 18 milyon ilkokul mezunu,

– 9 milyon 555 bin yeşil kart sahibi yurttaşımız vardır!

* Yardım alamazsak Ölürüz.
Yardım alanların % 69’u ”Yardım Olmazsa Yaşayamayız” diyor.

***********************************

Bütün bunlara rağmen Akp neden hala favori ve hala oy kaybetmiyor (!) aksine oyları artıyor (!)

Bir kere devlet imkanları ile seçime giriyor.Cemaat ile ortaklığı var.

Bir araştırma şirketi sahibi çok güzel söylemişti.Oy kullancak seçmen sayısı 50 milyon.Gündemi takip eden 10 milyon civarı.

Geri kalan 40 milyon’un hiç bir ilgisi yok.

Niye ? Yukarıda yazılı işte.

Devletin (ve hükümetin) kurumu TÜİK verilerine göre 2011 yılında güzel ülkemizde:

– 4.5 milyon okuma yazma bilmeyen,

– 13.5 milyon, okuma yazma bilmesine rağmen ilkokulu bitirememiş

– 18 milyon ilkokul mezunu,

– 9 milyon 555 bin yeşil kart sahibi yurttaşımız vardır!

Türkiye’de eğitim ortalaması İlkokul 4.Yani insanlar ortalama 10 yaşındaki çocuğun beyni ile hareket ediyorlar.

Din çok kuvvetli motif bu ülkede.Ve bu siyasal islamcı iktidar partisi dini çok iyi kullanıyor doğu,güney doğuda ve köylerde.

İmamlar özellikle çalışıyor.Adam ne olursa olsun  bunlar Müslüman diyor ,oy veriyor.

Artı valilerin,kaymakamların,muhtarların çok büyük baskıları var.Yardım olmazsa ölürüz diyor vatandaş ve yardım olmazsa yaşayamayız diyor.İşte bu vatandaş veriyor Akp’ye oyu.

Hani herkes birbirine soruyor ya kim veriyor Akp’ye oy diye.İşte yukarıda saydıklarım.

Bu iktidar döneimde zenginleşenler zaten düzenim bozulmasın diyor,sadaka ekonomisi yaratılmış,yardımlarla geçinenler de düzenim bozulmasın diyor.Devlet gücü,cemaat gücü,baskı,korku,RTE’nin ismi çok büyük oy alıyor.

Seçim sonuçları üzerindeki (SECSIS) güvensizlik.

İşte sebepler bunlar.

Bazı örnekler ;

‘O çocuk haklarından gelir’
Nar ekşisi ve ev yapımı sabun almak için girdiğim eski püskü bakkal dükkânının 81 yaşındaki sahibi, ağzında cigarasıyla “Oyumu o çocuğa vereceğim” diye açıklıyor. “O çocuk” dediği Tayyip Erdoğan. Uzun ömründe 9 cumhurbaşkanı gördüğünü söyleyen amca, “Kürdüm ama Kürtlere vermem” diyor “12 Eylül’de beni de götürmüşlerdi. O çocuk nasıl generallerin hakkından geldi! Generallerin hakkından geldi, seçimden sonra (eliyle PKK’yı kastederek zafer işareti yaparak) bunların da hakkından gelecek” diyor.

***************

TRT Haber Seçmenin Nabzı programı Elazığ’da.

Torun gezdiren bir teyzeye soruyorlar görüşünü ,Elazığ’ın en büyük sorunu işsizlik diyor ve Onu da Ak parti çözer diyor giderken.

E be teyze 9 yıldır neden çözmedi de göç yüzünden Elazığ’ın nüfusu azaldı,vekil sayısı düştü diyemiyor yandaş spiker.

Ondan sonra bir genç ile konuşuyorlar.Ak parti götürür Allahın izniyle diyor.En büyük sorun ne diye soruyor ? Ben de dahil Elazığ’ın % 80’i işsiz.İşsizlik en büyük sorun diyor.Ölürmüsün öldürürmüsün işte.Eleman işsizim diyor ama hala Akp parti diyor.

Niye çünkü yardımla geçiniyor  ve tembellik.Aynı zamanda cahillik.

**********

Kahramanmaraş

‘Çünkü dindar, seviyoruz’
10 yıldır AK Parti’nin hem belediyeyi hem de oyların yüzde yetmişine yakınını aldığı bir il burası. Gerçek bir “Erdoğan” şehri. Muhafazakarlar. Dindarlar. Şehirde alkolün “a” sı yok. Herkes Ak Parti’ye oy veriyor ve nedenini açılarken “çünkü dindar”, “seviyoruz”, “e başka kime verelim” şeklinde açıklamalar yapıyorlar. Erdoğan başka ne isteyebilir ki? Ancak halk kırgın. Biz 10 yıldır kepçeyle verdik, o bize bir çay kaşığıyla hizmet getirmedi diyenler çok. Büyükşehir olmayı bekliyorlar. Kimileri “türban sorununu çözemediler” diye şikayetçi. Kimleri turizmin gelişmesi için bir beş yıldızlı otel olması gerektiğini düşünüyor. Herkesin derdi başka, ama ortak tavır: “Tamam oyları gene vereceğiz ama memnun değiliz.” Gerçekten tam tamına Kahramanmaraş’ta olacak olan bu.

**********************

Sakarya

Sakarya Meydanı mesai saatleri olmasına rağmen tıklım tıklım dolu. Çoğu çocuğunu gezdiren anneleri büyükanneler… Bir de okulu kıran liseliler. Tam Atatürk heykelinin eteklerine oturmuş üçü kız dört liseliye doğru yaklaşıyoruz. Konuşmaya hevesliler ama Hüseyin’in elinde fotoğraf makinesini görünce kaçışıyorlar. İki kız okuldan kaçtıkları için “belgelenmek” istemiyor, diğer kız ise yanındaki erkek arkadaşıyla. “Babam bir görürse…” deyince akan sular duruyor, fotoğrafsız ve isimsiz sohbet ediyoruz.
Dördü de AKP hayranı, dördü de 17 yaşında ve önümüzdeki yıl YGS’ye girecekler. Ama şifre skandalından zerre etkilenmemişler. Biri “Biz girmedik ki sınava” cümlesiyle ‘80 sonrası kuşağın “baba ne”ciliğini tescilliyor. Diğeri “Her güzelin bir kusuru var” diyor, “AKP’ninki de bu olsun”. Üçüncü cümle aslında içlerindeki derin umutsuzluğu anlatıyor: “Sanki CHP başa gelince bunlar değişecek mi?

CHP’ye inanmayanlar arasında 67 yaşındaki Muteber Tirekcan da var. “Diyorlar ki, Kılıçdaroğlu iyi konuşuyor ama kazanırsa söz verdiği yardımı vermeyecek”. Kim diyor? Belirsiz. Ama bir güvensizlik bulutu çökmüş bile. Açık açık “Bana kim yardım ederse oyumu ona veririm” diyor Muteber Tirekcan

*********************

Çanakkale

Bursa’da gördüğümüz “Başıma bir şey gelmesin” endişesi burada da hakim. Sokakta meyve satan bir hanım külliyen reddediyor fikrini söylemeyi. “Belediye seçimlerinde konuştum, ekmeğimden oldum” deyince ısrar etmiyoruz.

“Ya sivil polisseniz?”
Herkes bir ağızdan konuşurken oyunu Bahçeli’ye vereceğini söyleyen hanım duruyor birden, “Siz hangi partidensiniz anlat bakalım” diyor bana. Ağzımı açmadan devamı geliyor: “Konuşturmayın beni, hapse atarlar belki. Siz sivil polis olmayasınız?..” “Mimlenme” korkusu bu boyutta…

Elazığ

Yumuşak karın: Belediye
Belediye Ak Parti’nin yumuşak karnı. Yolsuzluk iddiaları ve hazırlanan raporlar var. Görüştüğüm Ak Partili Meclis üyesinin canı sıkkındı. Başkanın çok iyi biri olduğunu ancak çevresinin kötü olduğunu ima etti. Ben bu cümleyi bir yerden hatırlıyorum sanki.
Harput kalesindeki restoranda püfür püfür esen gölgedeki masalarda ÖDP’liler, komşu illerden mitinge gelmiş MHP’liler ve Ak Partililer yan yana masalarda siyaset konuşuyor. Hepsinin ortak yanı kavurma ve acayip leziz bir sürü meze. “Aynı yemekleri yeyip beğeniyoruz işte. Gerisi boş” diyesi geliyor insanın.
Bingöllü taksici “Bir Romanya kadar olamadık abi” dedi. “Af buyur” dedim. “Neresi?” “Romanya. Eskiden buraya işçi olarak gelirlerdi, iki kuruşa evleri temizler bize hizmet ederlerdi. Şimdi Avrupa’ya girdiler. Biz hep aynı yerdeyiz.” Oyu Tayyip’e. Buralarda zaten “Ak Parti’ye oy vereceğim” şeklinde bir cümle yok. “Oyum Tayyip’e” var. Partiyi kimse iplemiyor.

Yoksa hepten bitmişiz!
“Neden Tayyip?” diye soruyorum. “E kime verek abi” diyor. Bu adamlara versek (MHP mitinginin dağıldığı dakikalar) hepsi kabadayı, kavga çıkaracaklar, korkuyoruz. Burada kimsenin ekonomiyi düzelteceği yok bari kavga çıkmasın. Zaten bu bölgede her iki üç aileden birinin yutdışında akrabası vardır. Oradaki çalışıyor para yolluyor, buradaki geçiniyor. Yoksa hepten bitmişiz.”  Son noktayı gene taksici koydu galiba…

***************

Bursa

Uğur Durmuş, sosyal haklardan söz etmeye başlıyor, oyunu MHP’ye vereceğini açıkladıktan sonra “Bakın böyle komünist komünist konuşuyorum, Ergenekon’dan içeri almasınlar” deyiveriyor.

******************

AKP’YE OY VEREN YAKUP
08 Haziran 2011 Çarşamba 09:12
m.saral@gazete5.com

6 Haziran tarihli vatan gazetesinin “seçimin nabzı” ile ilgili Mine Şenocaklı’nın yaptığı söyleşiden aynen aktarıyorum.Bursalı Yakup Ağca oy’unu niçin AKP’ye vereceğini şöyle izah ediyor.”Bakın ben üniversite mezunuyum,20 yıl okudum ama iş bulamadım.Bin liraya tezgahtarlık yapıyorum,yine de çok mutluyum.kendi geleceğimi değil ,Türkiye’nin geleceğini düşünüyorum.Artık Türkiye İsrail’e,Avrupa’ya kafa tutuyor”
Şifreleri tek tek yazalım;
1-Üniversite mezunu ama İŞSİZ.
2-Bin liraya tezgahtarlık yapıyor.
3-AKP’ye oy verme nedeni Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e ve Avrupa’ya kafa tutması.
4- Ve çok mutlu.
Cevap anahtarına bakalım;
1-AKP’nin 9 yıllık iktidarında iş bulamadığı için insanlar çok mutlu olur.
2-1000 TL’lik tezgahtarlık maaşıyla Yakup;evlenir,3 çocuk yapar,yer,içer,gezer,tokiden ev alır,kalan parayla da çocuklarının geleceğini garanti altına alır.Ve çok mutlu olur.
3-Başbakan İsrail’e “one minute” dedi.İsrail 8 Türk vatandaşını öldürdü.Dış işleri Bakanı “bu Türkiye’nin 11 eylülüdür “dedi.İsrail  dünya’ya yön veren Türkiye’nin Başbakanından çok korktu.Katil İsrail askerlerini yargılama için Türkiye’ye verdi.Silivri’de yargılanıyorlar.Ayrıca özür dilediler.Öldürülen her Türk vatandaşı için 10 milyon dolar tazminat ödediler.E..bu boru değil Recep Tayyip Erdoğan. İsrail dün 23 Filistinliyi öldürdü,300 Filistinliyi de yaraladı.Başbakan seçim gezisin de olduğu için “one minute” diyemedi.Ama seçimden sonra.
4-Bursalı Yakup artık çok mutlu.

gazete 5.com

*****************************

2007 yılında Berlin’de bir Milli Görüş camisindeydim. TV’de Recai Kutan, Saadet’in iktidara geleceğini söylüyordu. 75 yaşlarında yaşlı bir amca “Oğlum! Öyle söylüyor ama şu camiye sandık koy, Saadet Partisi  %10 bile alamaz! Ben 2002’de Ak Parti’ye verdim oyumu, yine de vereceğim. Herkes Saadet’e verdiğimi sanıyor ve öyle de sanacaklar! Benim gibi burada çok var!”
Yine 2007 seçimleri içim Avrupa’dan araba ayarlanıp, Saadet’e oy atmak için Türkiye’ye taşınanların çoğu gümrüklerde oylarını Ak Parti’ye attılar. Önder olanların istedikleri yönde her zaman arkadakiler hareket etmiyorlar.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: